Mikroprzedsiębiorcy muszą przygotować się na JPK

Aktualności

Sprawdź co słychać u nas jak i u naszych partnerów

Mikroprzedsiębiorcy muszą przygotować się na JPK

Od przyszłego roku już wszystkie bez wyjątku firmy prowadzące ewidencję VAT za pomocą programów komputerowych (nawet najprostszych, jak MS Excel), będą co miesiąc składać raporty w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego w strukturze JPK_VAT. Jest to plik w formacie .xml, który zawiera dane dotyczące ewidencji VAT i generowany jest na podstawie danych z systemów informatycznych firmy. Pierwszy raport do Ministerstwa Finansów mikroprzedsiębiorcy mają wysłać do 25 lutego 2018 r. wraz z deklaracją VAT za styczeń, którą również na mocy ustawy koniecznie trzeba przesłać w wersji elektronicznej. Do tego czasu przedsiębiorcy muszą uzbroić się w odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli im na prawidłowe generowanie i przesyłanie pliku.

Objęcie wszystkich przedsiębiorców obowiązkiem składania ewidencji VAT w formie elektronicznej pozwoli fiskusowi na pełną kontrolę transakcji w sferze B2B. Dzięki takim narzędziom, jak ANALIZATOR_JPK urzędnicy z łatwością wykryją np. puste faktury, co wyeliminuje jedną z możliwości wyłudzania podatku VAT, a na szerszą skalę pozwoli ograniczyć przestępstwa karuzelowe. Wdrożenie JPK dla przedsiębiorców oznacza nowy obowiązek i obawę o konsekwencje ewentualnych błędów. Z drugiej jednak strony wnosi usprawnienie kontaktów z urzędami, a dzięki stosowaniu przez fiskus efektywnych e-kontroli daje nadzieję na wyeliminowanie z rynku nieuczciwej konkurencji i ograniczenie szarej strefy

 Podstawa to dobre oprogramowanie

Najmniejsze podmioty gospodarcze są w o tyle dobrej sytuacji, że wchodzą w nowy obowiązek dwa lata od jego wprowadzenia. Dzięki temu mogą skorzystać ze sprawdzonych, dopracowanych rozwiązań, takich jak np. Sage Symfonia, dopasowana do potrzeb firm o dowolnej skali. Co istotne, wybrane oprogramowanie musi nie tylko sprawnie generować plik JPK_VAT. Od 1 lipca 2018 r. wszyscy przedsiębiorcy będą zobowiązani do przesyłania na żądanie organów podatkowych także pozostałych sześciu struktur JPK. Stąd też już teraz warto myśleć o przygotowaniu się do tych nowych uwarunkowań. Dysponując właściwym oprogramowaniem wcześniej niż jest to konieczne, firma będzie mogła uniknąć uciążliwych kontroli o standardowym, tradycyjnym przebiegu (połączonych z wizytą w firmie kontrolerów), ponieważ będzie w stanie przesłać do urzędu właściwe pliki w formie elektronicznej.

W trosce o bezbłędność danych

Dużym wyzwaniem dla przedsiębiorców, nie tylko tych najmniejszych, którzy dopiero zmierzą się z JPK, ale także tych, którzy od wielu miesięcy przesyłają JPK_VAT do MF, jest przygotowanie plików wolnych od błędów technicznych i merytorycznych. Wdrożony 24 kwietnia 2017 r. ANALIZATOR_JPK z łatwością wykrywa błędy w przesyłanych do MF plikach. Błędy techniczne można sprawdzić przesyłając plik na bramkę udostępnioną przez MF, jednak pozostają błędy merytoryczne, których narzędzie to nie jest w stanie w pełni zweryfikować, jak np. niezgodność danych z deklaracji VAT i ewidencją w formie JPK, uwzględnienie faktur od podmiotów niebędących czynnymi podatnikami VAT, czy niezgodności w kwotach transakcji deklarowanych przez obie jej strony (kontrola krzyżowa). Oczywiście, nie można uniknąć ostatniego z błędów, jednak pozostałe dwa, które często pojawiają się w raportach JPK, można wyeliminować. W jaki sposób?

W tym celu można wykorzystać narzędzie Sage e-Audytor – dostępną w sieci platformę online, dzięki której można w łatwy sposób porównać dane z JPK_VAT i deklaracji VAT, a także zweryfikować jednym kliknięciem aktualny status podatników VAT wykazanych w JPK. Jest to szczególnie istotne w świetle zmian przepisów, które umożliwiają organom podatkowym stosunkowo łatwe wykreślanie podmiotów z rejestru VAT bez informowania ich o tym. W konsekwencji podatnicy często nieświadomie wystawiają faktury VAT nie mając już do tego uprawnień, a tymczasem próba odliczenia podatku od takiego dokumentu może zostać potraktowana przez urząd skarbowy jako wyłudzenie VAT i wiązać się z wszczęciem kontroli i nałożeniem w jej konsekwencji kar finansowych.

Delegowanie nowego obowiązku

Wielu przedsiębiorców zatrudniających poniżej 20 pracowników korzysta z usług biur rachunkowych. To bardzo wygodne rozwiązanie także, a może szczególnie z uwagi na czekające nowe obowiązki związane z JPK. Jest to o tyle wygodna opcja, że biura rachunkowe, które obsługują klientów z całego sektora MSP zdążyły już nabrać doświadczenia w wypełnianiu nowego obowiązku i posiadają niezbędne do tego narzędzia. Dla przedsiębiorcy współpraca z biurem będzie z pewnością dużą pomocą, szczególnie że JPK to nie tylko ewidencja VAT, ale także pozostałe struktury, jak księgi rachunkowe (JPK_KR), wyciąg bankowy (JPK_WB), magazyn (JPK_MAG), faktura VAT (JPK_FA), czy podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR) lub ewidencja przychodów (ryczałt – JPK_EWP), które należy regularnie generować i przechowywać w razie wszczęcia postępowania sprawdzającego lub kontroli ze strony urzędu skarbowego, który w pierwszej kolejności zwróci się o przesłanie dokumentów w formie JPK.

Nowy obowiązek może wydawać się dla przedsiębiorców uciążliwy. Jednak korzystając z właściwego oprogramowania lub wsparcia doświadczonego biura rachunkowego, może po prostu stać się jednym z elementów comiesięcznej, formalnej rutyny.

 

 
 

 

Wróć